Predseda britske vlady dnes ostrovnimu spolecenstvi pripomnel, ze pocet nakazenych virem HIV ve Spojenem kralovstvi rok od roku roste, a to stale vetsim tempem. Navic ze zhruba sta tisic infikovanych si kazdy ctvrty sve nakazy neni vedom, a tim zvysuje riziko dalsiho prenosu a snizuje sve sance na uzdraveni. Cameron proto povazuje za dulezite vyuzit Svetoveho dne AIDS k tomu, aby se „rozsirila zprava“ o vzdelavani, testovani a dulezitosti vcasne diagnozy.
Dnesni medicina, mimo jine zasluhou nedavno zesnuleho profesora Holeho, dokaze snizit koncentraci viru HIV v tele na tak male hodnoty, ze se riziko prenosu od radne leceneho pacienta stava takrka zanedbatelnym. Stejne tak zeny, u nichz je nakaza vcas rozpoznana a ktere podstupuji lecbu, v naproste vetsine pripadu rodi zdrave, neinfikovane deti. Nemoci AIDS se dnes vyhne kazdy clovek, ktery v sobe najde dost vule na to, aby se ridil radami sveho lekare (pricemz vedlejsi ucinky dnesnich antivirotik se vubec nedaji srovnat s tim, co pacienti museli vytrpet jeste pred deseti lety).
Jeden vedlejsi ucinek techto uspechu se vsak zminuje pomerne casto: nakaza HIV neni uz v zapadnich zemich zapsana v obecnem povedomi jako smrtici virus, a dokonce ani konzervativni fundamentaliste nekrici tak nahlas o trestu Bozim. Umerne tomu, jak se zvysuje efektivita lecby, snizuje se ucinnost osvety a prevence – a pocet nakazenych roste.
Cesko neni zadnou vyjimkou. Letos bylo diagnostikovano vice nakazenych nez kdykoli predtim. Cesi sice chovaji prirozeny odpor k jakymkoli mezinarodnim dnum a vyrocim, ovsem cely svet vi, ze takove pripominky maji svuj smysl. Ovlivnuji kolektivni nevedomi, pripomenou lidem, ze se maji zajimat o sve zdravi – a zachranuji zivoty. Tak jsem si dovolil na toto nesmele upozornit zde, jelikoz muj rychly pruzkum ceskeho internetoveho zpravodajstvi nebyl prave uspesny. Cest vyjimkam.